Kinto Plus to środek przeznaczony do ochrony roślin. Przede wszystkim chroni je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i patogenami, między innymi takimi jak grzyby. Preparat występuje w formie płynnego koncentratu. Środek wykazuje działanie powierzchniowe i układowe. Stosuje się go do zbóż ozimych i jarych. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać Kinto Plus do chronienia zdrowych roślin przed różnymi chorobami.
Spis treści
Kinto Plus jest środkiem ochronnym z grupy zapraw do nasion. Preparat jest nową formulacją, która sprawia, że sam proces zaprawiania ziaren różnych gatunków zbóż jest szybszy i łatwiejszy. Przed użyciem należy sprawdzić sugerowaną przez producenta dawkę jednorazowego zastosowania. Zaprawione ziarno należy pozostawić w otwartych workach do przeschnięcia. Następnie ziarno powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach (na przykład z papieru). Po takich środkach ochrony roślin zaprawiony materiał musi być składowanych w suchych, chłodnych i wentylowanych pomieszczeniach. Ze wszystkich środków tego typu trzeba korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa (należy czytać dokładnie etykiety). Trzeba pamiętać, że powinno się przystępować do zaprawiania dobrze oczyszczonego materiału siewnego. Najlepiej jest to robić tuż przed siewem.
Z czego składa się Kinto Plus? Wykaz substancji czynnych
Kinto Plus jako środek przeznaczony do zapraw ciekłych składa się z trzech substancji czynnych. Są to:
- Fludioksonil: jest to związek z grupy fenylopiroli – 33,3 g/l (3,0%). Substancja ta służy do zwalczania różnych gatunków grzybów. Można ją stosować do zaprawiania ziaren zbóż jarych i ozimych, a także do upraw sadowniczych.
- Fluksapyroksad: jest to związek z grupy karboksyamidów – 33,3 g/l (3,0%). Związek ten ma działanie układowe, chroni rośliny przed chorobami grzybowymi, zwalcza choroby zbóż, które są przenoszone wraz z materiałem siewnym. Może też uratować przed chorobami liście we wczesnej i w późniejszej fazie wzrastania.
- Tritikonazol: jest to związek z grupy triazoli – 33,3 g/l (3,0%).
Substancje te mają odmienne mechanizmy działania i wzajemnie się uzupełniają. Takie połączenie składników w jednym preparacie sprawia, że pszenica ozima lub inne zboża nie zostaną zaatakowane przez choroby. Z tego względu warto mieć pod ręką preparat, który gwarantuje uzyskanie zdrowych roślin. Osoby, które chcą zadbać o zdrowotność roślin, powinny wdrożyć stosowanie tego preparatu.
Choroby, które zwalcza Kinto Plus to fuzaryjna zgorzel siewek, pasiastość liści jęczmienia, śnieć cuchnąca, śnieć gładka, głownia źdźbłowa żyta, głownia pyląca i septorioza liści.
W jakich uprawach można stosować Kinto Plus? Nie tylko pszenżyto ozime
Kinto Plus można stosować w przypadku uprawy pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta ozimego, pszenicy jarej, jęczmienia jarego i żyta jarego. W okresie wegetacyjnym trzeba przeprowadzić jeden zabieg. Dawka dla jednorazowego zastosowania musi być dostosowana do potrzeb danej rośliny, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta preparatu.
Jakie korzyści daje dla zbóż ozimych i jarych Kinto Plus?
Kinto Plus ma szerokie spectrum zwalczania rozmaitych chorób, które mogą zagrozić uprawom. Preparat ten zapobiega chorobom odnasiennym i odglebowym. Poza tym stosowanie Kinto Plus zapewnia wyższe plony, bardzo dobrą kondycję roślin, lepszy system korzeniowy roślin i może ograniczać pylenie.