Największymi zaletami hal stalowych są: stosunkowo niskie koszty inwestycji, łatwość rozbudowy lub przebudowy w przyszłości, trwałość oraz krótki czas realizacji. Ten ostatni aspekt ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wiele firm chce korzystać z obiektów jak najszybciej. W jakim czasie da się postawić stalową halę produkcyjną? Co wpływa na długość tego okresu?
Czas budowy hal stalowych
Mówi się, że hale stalowe, w tym hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne buduje się w krótkim czasie. Co to tak naprawdę znaczy? Obiekty przemysłowe o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych można postawić nawet w pół roku. W porównaniu do hal murowanych, które tworzy się np. w dwa lata to rzeczywiście szybko. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy prostych budynkach, a czas realizacji liczymy od momentu wejścia na plac budowy ze sprzętem do zakończenia prac budowlanych i wykończeniowych.
W pół roku lub siedem miesięcy da się postawić halę przemysłową, która będzie ergonomiczna, ekologiczna, odporna na warunki klimatyczne, niezawodna, zaizolowana akustycznie, a przy tym zgodna z rygorystycznymi wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co wpływa na czas realizacji inwestycji?
Wielkość i rodzaj obiektu
Przede wszystkim wielkość obiektu i przyjęte przez projektantów techniki wykonania fundamentów oraz elementów nośnych. Wtedy, gdy buduje się halę produkcyjną o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych, trzeba założyć, że jej ukończenie zajmie więcej niż sześć miesięcy.
Jeśli chodzi o techniki wykonania fundamentów, przy wyborze konstrukcji monolitycznej należy doliczyć w harmonogramie czas potrzebny na uzyskanie pełnej wytrzymałości przez beton – zwykle około 28 dni. Inaczej jest, gdy decyduje się na elementy prefabrykowane – wtedy nie ma konieczności czekania, ale należy je zamówić odpowiednio wcześniej.
Zastosowane rozwiązania
Na tempo prac wpływa także rodzaj obudowy ścian i dachu. Przy korzystaniu z obudowy składającej się z dwóch blach trapezowych z warstwą izolująca, którą wykonuje się bezpośrednio na placu budowy – montuje po kolei, należy uwzględnić w harmonogramie dłuższy okres na ten etap prac niż gdy używa się systemowych płyt warstwowych.
Wybór działki budowlanej
Istotnym elementem jest również wybór działki budowlanej. Jeżeli hale przemysłowe mają być wybudowane na gruntach nie wykazujących odpowiedniej nośności, trzeba doliczyć czas potrzebny na ich zagęszczenie, wykonanie podkładów, a czasami nawet na zastosowanie techniki palowania.
Natomiast w przypadku działek, na których występują wody gruntowe, należy pamiętać o konieczności odwodnienia wykopu pod budowę.
Błędy na etapie projektowania lub prefabrykowania elementów
Czas realizacji hal stalowych mogą wydłużać także błędy na etapie projektowania albo prefabrykowania elementów stalowych, np. niedokładna dokumentacja rysunkowa lub brak otworów na łączniki. Jeśli dojdzie do pomyłek, montaż poszczególnych części będzie utrudniony, co przełoży się na ewentualne opóźnienia. Dlatego przy budowie tego typu obiektów warto współpracować wyłącznie z doświadczonymi podwykonawcami.
Jeśli szukasz firmy, która tworzy hale produkcyjne, hale magazynowe i inne obiekty stalowe, sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/. To generalny wykonawca hal działający na rynku od 20 lat.
Warunki atmosferyczne
Co jeszcze ma znaczenie przy budowie stalowych hal produkcyjnych? Warunki atmosferyczne. Wtedy, gdy występują długotrwałe opady deszczu lub śniegu, silne porywy wiatru albo temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza, prace trzeba spowolnić, a czasami nawet całkowicie przerwać, żeby uniknąć wypadków.