Wanna wolnostojąca czy zabudowana – co wybrać?

Jednym z wielu dylematów, które towarzyszą urządzaniu łazienki, jest wybór odpowiedniej wanny. Zabudowana czy wolnostojąca wanna – która lepiej sprawdzi się w twojej łazience? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wątpliwości. Wyjaśnimy, czym różnią się te dwa rodzaje wanien oraz jakie są ich zalety i wady.

Wanna wolnostojąca – elegancka i uniwersalna

Wanna wolnostojąca to element armatury, który charakteryzuje się niezależną konstrukcją; można ją postawić w każdym miejscu łazienki. Na uwagę zasługuje też design, ponieważ wanna jest dostępna w różnych kształtach i rozmiarach. Jako ważny punkt aranżacji zawsze cechuje się jednak elegancją.

Nie jest zabudowana, a więc musi prezentować się nienagannie i być łatwa w utrzymaniu czystości. Wszelkie niezbędne akcesoria do wanny wolnostojącej znajdziesz tutaj: https://www.lazienkaplus.pl/pl/baterie-prysznicowe,13,117,c/.

Jakie są zalety wanny wolnostojącej?

Wybór wanny wolnostojącej przyniesie ci wiele korzyści, w tym:

  • Elegancki design – nowoczesne wanny wolnostojące dodają wnętrzom eleganckiego sznytu.
  • Wszechstronność – wanna wolnostojąca pasuje do wielu różnych stylów aranżacji. Jest dostępna w różnych kształtach (wanny wolnostojące prostokątne, wanna wolnostojąca przyścienna, wanna przyścienna owalna itd.) oraz rozmiarach.
  • Komfort – wanny wolnostojące są głębokie i mają ergonomiczne wysokie oparcie, co zapewnia większy komfort podczas kąpieli.
  • Łatwość utrzymania w czystości – gładka powierzchnia i brak zakamarków sprawiają, że wannę łatwo wyczyścić. Ważny jest też materiał, z jakiego jest wykonana (sprawdzi się np. akryl sanitarny).
  • Łatwość montażu – montaż wanny wolnostojącej nie wymaga tak zaawansowanych prac jak przy tradycyjnej wannie do zabudowy (jeżeli nie wymaga podłączenia dodatkowych instalacji wodno-kanalizacyjnych).
PRZECZYTAJ  Panele Winylowe Czy Warto Wybierać Ten Typ Podłogi?

Wanna zabudowana – praktyczna i dyskretna

Alternatywnym rozwiązaniem jest klasyczna wanna zabudowana, która dyskretnie wpasowuje się w aranżację (zazwyczaj jest zabudowana płytkami ściennymi). Jest osadzona w specjalnej obudowie, a więc jej instalacja wymaga doświadczenia.

Taka wanna również ma swoje zalety, a należą do nich:

  • Funkcjonalność – podczas montażu wanny można wygospodarować miejsca na półki i schowki.
  • Spójna kompozycja – zabudowana płytkami wanny subtelnie wkomponowuje się w wystrój łazienki.
  • Większa stabilność – zabudowana wanna może się wydawać bardziej stabilna.

Niemniej zabudowana wanna ma mniej elegancki wygląd, a ponadto daje mniejsze możliwości aranżacji łazienek.

Wanna wolnostojąca przyścienna czy zabudowana: na co się zdecydować?

Na wybór wanny wpływają różne czynniki. Należy wziąć pod uwagę wielkość łazienki, styl aranżacji, jak również indywidualne potrzeby i preferencje. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać właściwego wyboru.

PRZECZYTAJ  Podłoga z żywicy: wady i zalety nowoczesnego rozwiązania

Kiedy wybrać wannę wolnostojącą?

  • Jeśli zależy ci na eleganckim designie i chcesz uczynić wannę centralnym punktem pomieszczenia.
  • Potrzebujesz dużo przestrzeni i zależy ci na komfortowej, relaksującej kąpieli.
  • Chcesz stworzyć oryginalną i nietuzinkową aranżację.

Kiedy wybrać wannę zabudowaną?

  • Jeśli masz niewielką łazienkę i chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
  • Zależy ci na dyskretnym wpasowaniu wanny w całość wystroju.
  • Twoja łazienka jest urządzona w klasycznym stylu.

W ostatnich latach do nowoczesnych łazienek zdecydowanie częściej wybierane są wanny wolnostojące. Wyróżnia je estetyczny wygląd, a przy tym komfort użytkowania. W zależności od rozmiarów wanny wolnostojące mogą być dopełnieniem przestronnego pokoju kąpielowego, jak też łazienki o mniejszym metrażu.

Dodaj komentarz